Uczulenie na słońce - przywracamy komfort życia

Uczulenie na słońce - przywracamy komfort życia

Trudno znaleźć osobę, która nie lubi korzystać ze słonecznej pogody, dającej nam tyle radości i wigoru. Jednak słońce może być niebezpieczne, dlatego przebywając na zewnątrz przez dłuższy czas, należy odpowiednio się przed nim zabezpieczyć. Sprawdź, jakie niepożądane reakcje skórne mogą być wywoływane przez promienie UV oraz jak ich uniknąć.

Promieniowanie UV - jaki jest jego pozytywny wpływ na organizm?

Chociaż o promieniowaniu UV często mówi się w negatywnym kontekście, ma ono wielokierunkowy, pozytywny wpływ na ludzki organizm. Bez słońca życie na naszej planecie nie byłoby przecież możliwe. To ono reguluje nasz rytm dobowy, a gdy go brakuje i pogoda jest ciemna, szara i ponura, możemy odczuć to poprzez pogorszenie samopoczucia, senność, brak energii. Dzięki promieniom UV dochodzi w naszej skórze do syntezy witaminy D, która między innymi wpływa na kondycję naszego kośca. Ponadto nasłoneczniona skóra jest lepiej ukrwiona, bardziej elastyczna i mniej podatna na różnego typu infekcje.(1) Przebywanie na słońcu jest więc jak najbardziej wskazane, jednak warto zachować umiar, gdyż zbyt długa ekspozycja może przynieść nam szkodę.

Na czym polega szkodliwość promieniowania UV?

Przede wszystkim może dojść do fotouszkodzeń, poparzeń, przebarwień, a w skrajnych przypadkach nawet raka skóry. Osoby, które lubią często i długo się opalać, niestety muszą liczyć się z szybszym starzeniem się skóry, gdyż pod wpływem promieniowania UV traci ona elastyczność, napięcie i jednolity koloryt.

„Promieniowanie UV wśród czynników zewnątrzpochodnych, aż w 80% odpowiedzialne jest za oznaki starzenia się skóry, które są skutkiem przewlekłego narażenia na promienie UV”.(2)

Im bardziej „jasny” typ urody, czyli blond lub rude włosy i niebieskie lub zielone oczy, tym wyższe ryzyko, że kąpiel słoneczna skończy się nieprzyjemnymi objawami. W przypadku niektórych osób mówimy nawet o „alergii na słońce”.

Jak rozpoznać uczulenie na słońce?

Alergia na słońce objawia się różnego rodzaju zmianami skórnymi, które wystąpiły po ekspozycji na promienie UV. W takim wypadku może pojawiać się:

  • silne zaczerwienienie skóry,
  • świąd,
  • pieczenie,
  • drobne pęcherzyki lub wysypka od słońca.(3)

U osoby uczulonej zwykle po ekspozycji na słońce na skórze tworzą się czerwone punkty, które następnie zlewają się w większe plamy. Skóra ma też większą tendencję do łuszczenia się, pękania, czasami nawet może sączyć się z niej krew, zwłaszcza, gdy swędzenie zmusza do ciągłego drapania i pocierania.(3)

Objawy alergii na słońce czasami występują u osób, które źle tolerują promienie UV z powodu wrodzonej tendencji. W innych przypadkach za reakcję fotoalergiczną odpowiadają spożywane leki lub zioła, które uwrażliwiają skórę na słońce. Przyjmując jakiś lek lub suplement, warto więc zapoznać się z treścią ulotki i sprawdzić, czy preparat zwiększa ryzyko reakcji alergicznej na słońce. Uważać muszą szczególnie osoby stosujące:

  • retinoidy,
  • niektóre antybiotyki,
  • antydepresanty,
  • leki moczopędne,
  • leki przeciwzapalne,
  • środki hormonalne,
  • niektóre leki stosowane w terapii cukrzycy i chorób układu krążenia.(4)

Z ziół należy uważać między innymi na dziurawiec, arcydzięgiel czy bergamotkę.(5) Jeżeli przyjmowanie substancji fotouczulających latem jest konieczne, należy dokładnie chronić się przed promieniowaniem słonecznym.

Kremy z filtrem i co jeszcze? ABC ochrony przeciwsłonecznej

Osoby, które mają już za sobą nieprzyjemne doświadczenia z alergią na słońce, powinny chronić się przed jego szkodliwym wpływem. Podstawą jest unikanie nadmiernej ekspozycji na promienie UV. Nie trzeba oczywiście barykadować się w czterech ścianach, jednak wylegiwanie się na plaży w godzinach szczytu nie jest najlepszym pomysłem. Lepiej więc wybrać zacienione miejsca, zwłaszcza w godzinach, gdy słońce operuje najintensywniej.

Filtr przeciwsłoneczny

Oczywiście trzeba sięgać po dobry krem przeciwsłoneczny, najlepiej SPF 50+, którym należy smarować całe ciało, szczególnie zwracając uwagę na obszary najłatwiej ulegające poparzeniom – ramiona, dekolt, plecy, przedramiona, podbicia stóp. Ponadto dobrze jest zaopatrzyć się w specjalny krem SPF 50+ do twarzy. To ważne również ze względu na zapobieganie przedwczesnym zmarszczkom oraz przebarwieniom. Co ważne, krem z filtrem do twarzy dobrze jest także stosować zimą, zwłaszcza podczas wyjazdów w góry. Słońce, które odbija się od śniegu, również opala naszą skórę, a przy braku odpowiedniej ochrony może ją mocno podrażnić i poparzyć.

Pamiętaj o filtrach zwłaszcza, jeśli masz cerę wrażliwą na słońce.

Ubiór adekwatny do pogody

Barierę przed słońcem stanowi także odzież. Powinna być cienka, lekka i przewiewna, aby skóra mogła oddychać, ale jednocześnie musi zasłaniać ciało. Głowę trzeba obowiązkowo chronić kapeluszem lub czapką. Na rynku dostępne są również ubrania z filtrami UV, których stopień ochrony oznacza się przy pomocy UPF – odpowiednika faktora SPF w świecie odzieży.

Bezpieczne pory dnia

Jeszcze jedną kwestią, o której nie można zapominać, są pory przebywania na słońcu latem. Najintensywniej świeci ono między 11.00 a 16.00 i wtedy najłatwiej nabawić się poparzeń i zmian skórnych. Rozsądniej jest więc korzystać z pięknej pogody poza tym okienkiem czasowym.

Stopniowe przyzwyczajanie skóry do słońca

Tym, czego nie lubi żadna skóra, a już na pewno nadwrażliwa na promienie słoneczne, jest narażanie jej na intensywną ekspozycję na słońce po długiej przerwie. Na przykład, jeśli jesteś domatorką i nie należysz do fanek leżenia plackiem na plaży, ale w letni weekend skusisz się na wyjazd nad jezioro i spędzisz kilka godzin na słońcu, możesz liczyć się z bolesnymi konsekwencjami tej decyzji. Dlatego, jeśli masz ochotę nacieszyć się letnią aurą, pozwól skórze stopniowo przywyknąć do słońca. Zacznij od kilku minut późnym popołudniem, po kilku dniach wydłuż czas do kilkunastu minut, potem dodaj kilka kolejnych Przekonasz się, że ta metoda pomoże ci uniknąć niemiłych dolegliwości.

Krem z filtrem UV do zadań specjalnych

Osoba z alergią na słońce powinna pamiętać o aplikacji kremu ochronnego każdorazowo przed wyjściem z domu w słoneczny dzień. Niestety, tego typu kosmetyki są czasami źle tolerowane przez cerę wymagającą. Na przykład w przypadku nadmiernego wydzielania sebum i skłonności do pryszczy problemy te mogą się nasilić. Dlatego lepiej nie sięgać po kremy przypadkowo, a wybrać dla siebie taki, który będzie odpowiadał indywidualnym potrzebom skóry.

Gdy masz cerę tłustą i trądzikową

Osoby obdarzone problematyczną cerą, zwłaszcza tłustą i trądzikową, wybierając krem do twarzy z filtrem, mają przed sobą trudne zadanie. Niełatwo jest bowiem wybrać preparat, który jednocześnie stworzy barierę przed promieniami UV, zaopiekuje się wymagającą cerą oraz przy okazji nie nasili problemów. Na szczęście dziś nie trzeba już dokonywać trudnych wyborów.

Skóra trądzikowa, tłusta, mieszana, ze skłonnością do błyszczenia i niedoskonałości, która jednocześnie wymaga dobrej ochrony przed słońcem, polubi Krem ochronny Medi Acne Protect aptecznej marki Pharmaceris. To krem z faktorem 50+, który zapobiega podrażnieniom, poparzeniom i wypryskom posłonecznym, a oprócz tego normalizuje pracę gruczołów łojowych, działa przeciwbakteryjnie, nawilża, odżywia i regeneruje skórę. A co najważniejsze, jest w lekkiej formie, a zatem nie pozostawia na skórze tłustej warstwy, dodatkowo minimalizując nadmierne błyszczenie się skóry.

Gdy borykasz się z trądzikiem różowatym lub skórą naczynkową

Szczególne potrzeby ma także skóra naczynkowa i z trądzikiem różowatym. W tym przypadku ważną rolę odgrywa zapobieganie nadreaktywności na czynniki zewnętrzne, co powoduje trwałe zaczerwienienia. Taką ochronę zapewnia Krem ochronny Capilar & Sun Protect 50+ Pharmaceris, który zabezpiecza skórę przed światłem UVA, UVB, HEV i IR. Zapobiega powstawaniu przebarwień, zmian rumieniowych, teleangiektazji oraz nadwrażliwości wynikającej z ekspozycji na słońce.

Nadwrażliwość skóry na słońce wiąże się z koniecznością jej codziennej ochrony przed zdradliwymi promieniami słonecznymi. Na szczęście istnieje wiele metod, które ją umożliwiają. Dobry krem z filtrem na dzień i zdrowy rozsądek w korzystaniu z pięknej pogody to niezbędne czynniki, które pozwalają uniknąć problemów skórnych i w pełni cieszyć się latem.

Czy alergia na słońce wymaga leczenia pod okiem specjalisty?

Łagodne i umiarkowane zmiany skórne, które wystąpiły od wpływem ekspozycji na promienie UV, powinny ustąpić samoistnie. Jeśli jednak zaczerwienienie, wysypka i dolegliwości świądowe są bardzo nasilone, lepiej udać się do dermatologa, który może zalecić maść steroidową lub nawet leczenie ogólne.(3) Bardzo istotna jest także profilaktyka nawrotów, czyli ograniczone korzystanie ze słonecznej pogody.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

  1. Jakie są pozytywne strony przebywania na słońcu?

Słońce pozytywnie wpływa na nastrój i umożliwia syntezę witaminy D w organizmie. Umiarkowana ekspozycja działa też dobrze na skórę, poprawiając jej ukrwienie i zmniejszając podatność na infekcje.

  1. Jakie są negatywne efekty częstych i długotrwałych kąpieli słonecznych?

Nadmierne korzystanie ze słońca może skończyć się poparzeniem skóry, fotouszkodzeniami, przebarwieniami. Osoby, które bardzo lubią się opalać zwykle szybciej zauważają objawy starzenia się skóry. W skrajnych przypadkach może rozwinąć się nowotwór złośliwy.

  1. Jak objawia się alergia na słońce?

Typowe objawy to zaczerwienienie skóry,  pęcherze lub wysypka, swędzenie, pieczenie. Poza tym skóra łuszczy się i pęka.

  1. Dlaczego kiedyś moja skóra dobrze tolerowała słońce, a teraz reaguje uczuleniem?

Może mieć to związek z przyjmowanymi lekami lub preparatami ziołowymi. Objawy skórne trzeba koniecznie skonsultować z lekarzem.

  1. Czy alergię na słońce można wyleczyć?

Nie istnieje lek zwalczający przyczyny alergii słonecznej, można natomiast łagodzić objawy i zapobiegać ich ponownemu wystąpieniu.

  1. Jaki krem będzie najlepszy dla osoby z alergia na słońce?

Osoby z alergią na słońce powinny regularnie chronić skórę filtrami. Zalecany faktor  to SPF 50+. Warto pamiętać o nim także zimą i chronić narażoną na działanie promieni słonecznych twarz.

  1. Co mogę zrobić, żeby po wyjściu na słońce nie mieć nieprzyjemnych objawów skórnych?

Oprócz stosowania kremów z filtrami lepiej jest unikać słońca w godzinach 11.00-16.00, a w trakcie pozostałych pór dnia korzystać z kąpieli słonecznych z umiarem. Skórę można także chronić przewiewną odzieżą.

Bibliografia:

  1. Pacholczyk M. i wsp. Wpływ słonecznego promieniowania ultraoletowego (UV) na organizm człowieka Część I: Charakterystyka wybranych właściwości fizykochemicznych i biologicznych promieniowania UV. Acta Balneologica 2014 LVI, 1 (135): 20-26.
  2. Ebisz M., Brokowska M. Szkodliwe oddziaływanie promieniowania ultrafioletowego na skórę człowieka. Hygeia Public Health 2015, 50(3): 467-473.
  3. Sun allergy. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sun-allergy/symptoms-causes/syc-20378077Data dostępu: 3.07.2020.
  4. 10 types of medications that should keep you in the shade this summer. https://www.health.harvard.edu/skin-and-hair/10-types-of-medicationsData dostępu: 3.07.2020.
  5. Muzykiewicz A. i wsp. Fotoalergeny i związki fototoksyczne pochodzenia roślinnego. Zagrożenia i korzyści terapeutyczne. Kosmos. Problemy nauk biologicznych 2017, 66, 2 (315): 207-216.

Zapytaj lekarza

LEK. MED.

Marta Jeziorska

Masz problem ze skórą?
Masz pytania dotyczące produktów Pharmaceris?
Nie jesteś pewna jak właściwie pielęgnować swoją skórę?

Porady lekarskie dotyczą wyłącznie produktów kosmetycznych.
marta_jeziorska
*To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.